تلفن شکایات : ٠٢١٢٦٣٢٩٦٥٥

مبدل حرارتی پوسته و لوله Shell & Tube Heat Exchanger

مبدل حرارتی پوسته و لوله    Shell & Tube Heat Exchanger

با توجه به اینکه مبدل پوسته و لوله ای از پرکاربردترین مبدل ها در صنعت به خصوص در سیستم های گرمایش استخر و جکوزی هستند لذا فنی مهندسی رویسا بر آن شد تا به بررسی مزایا و معایب این نوع مبدل بپردازد:

مزاياي اين گونه مبدل ها عبارتند از:

1.       نسبت سطح انتقال حرارت به حجم و وزن بالایی دارند.

2.       عدم تغییر فاز، تقطیر و جوشش در حالت های افقی و یا عمودی در هر دو سمت تیوب و پوسته قابل انجام است و بستگی به بهترین شرایط کاری دارد.

3.       فشار می تواند از خلاء تا مقادیر بسیار بالا تغییر کند. امکان طراحی برای فشارهای نسبی و اختلاف فشار بالا بین دو جریان سیال وجود دارد.

4.       افت فشار مجاز می تواند در بازه گسترده ای تغییر کند و می توان طراحی را برای هر سیال به صورت مستقل انجام داد زیرا انواع زیادی از آرایش جریان در پوسته و تیوب باندل (Tube bundle) وجود دارد.

5.       تنش های حرارتی (Thermal stresses) را می توان با هزینه پایین کنترل کرد.

6.       بازه اندازه از سایزهای بسیار کوچک تا بسیار بزرگ (5000 متر مربع) تغییر می کند.

7.       عدم اختلاط دو سیال سرد و گرم عبوری از پوسته و لوله

8.       بازه گسترده ای از مواد را می توان مورد استفاده قرار داد تا تقاضای کاهش هزینه ساخت و نیز مقاومت در برابر خوردگی و ملزومات فشار و دمای بالا را برآورده کنند.

9.       استفاده از سطوح بهبود یافته متنوع در داخل و خارج امکان پذیر است که شامل تیوب های فین دار اولیه داخلی و خارجی، اینزرت های مختلف تیوب (Tube inserts) و پرداخت های سطحی (Surface finish) خاص می شود.

10.   تمیز کاری آن ها ساده است و می توان تیوب باندل ها را برای تمیزکاری و یا تعمیرات خارج کرد.

11.   روش های طراحی قابل اعتماد و تجهیزات کارگاهی برای طراحی و ساخت موفق آن ها موجود است.

12.   انعطاف پذیری بالایی دارند و ملزومات تقریبا تمام سرویس ها را فراهم می­سازند.

معایب:

1.       عدم دسترسی به سطوح داخلی

2.       وجود نواحی جریان مرده در ناحیه پوسته که موجب خوردگی می گردد.

3.       احتمال عدم توضیح یکسان جریان به خصوص در هنگام وجود سیال دوفازی

                                                                                                           شرکت FLEXINOX با در نظر گرفتن شرایط محیطی و طراحی های مختلف،کاملترین رنج مبدلهای حرارتی آب به آب، از 20 تا 200 کیلو وات را تولید می نماید. رعایت دقت و شناخت متریال مورد استفاده در ساخت باعث شده تا محصولی با کیفیت بالا و مطابق سلیقه مشتری به بازار عرضه نماید.

مبدل های FLEXINOX سبک، کم حجم و تماماً از جنس استیل  L316 بوده که باعث می شود تا بازدهی بالاتر، انتقال حرارت سریعتر، اتلاف انرژی کمتر و همچنین عدم خوردگی و مقاومت بالاتر در مقابل مواد خورنده موجود در آب استخر از قبیل کلر، ازن و ... را شاهد باشیم. این مبدل ها را می توان بسته به نیاز به صورت سری یا موازی به هم متصل نمود تا بتوان به بازدهی بالاتری دست یافت.

در جدیدترین مدل ها، علاوه بر استفاده از جنس استیل  L316، مبدل ها را به صورت فلنچی  ارائه داده اند که سرویس و نگهداری را بسیار کم هزینه و آسان تر نموده و می توان سطوح داخلی پوسته را به صورت کامل تمیز نمود. همچنین در ساخت تیوب ها از سطوح فین دار جهت افزایش اغتشاش در آب و انتقال حرارت بیشتر استفاده شده، لذا  راندمان و عمکلرد سیستم افزایش یافته است. خصوصیات و ویژگی های ذکر شده سبب منحصر به فرد شدن محصولات این شرکت گشته و باعث شده است تا همواره چند گام جلوتر از رقبای خود باشد